Galerii

Pärnu Rannastaadioni peahoone on valmistatud valgest betoonist. Kuid valge värv sisaldas halli varjundit, mis vähendas arhitektuuriansambli ilmekust. Võeti vastu otsus hoone betoonkonstruktsioonid üle värvida. Vesiemulsioonvärv ei sobinud arhitektuurilistel kaalutlustel, kuid ehitusmaterjalide turul olemasolevad silikaatvärvid võimaldasid saada madala peegeldusvõimega valge värvi. Pigmendina kasutati titaandioksiidi, mis sisaldub dispergeeritud liitiumi baasil valmistatud immutusaines Granit-100Flooring.

Ühte osa liivakivist on töödeldud immutusainega Granit-100AquaCeramic. Liivakivi töödeldud osa kriimustab betooni. Töötlemata liivakivi jätab betoonile jälje nagu pehme kriit. See on seletatav sellega, et Granit-100AquaCeramic konsolideeris (liimis kokku) liivakivi osakesed. Kuna liivakivi põhimaterjaliks on väikesed kvartsiterad, mis on omavahel raua- ja kaltsiumisooladega nõrgalt seotud, aga kvarts on tsemendikivist kõvem (betooni pinnast). Pärast liivakivi töötlemist immutusainega Granit-100AquaCeramic liivakivi tugevus ja kulumiskindlus suurenesid märkimisväärselt.

Maa-aluste parklate kaldpõrandate betoneerimisel tehakse põranda pinnale jäiga harja abil reljeef. Reljeefi sügavus on vahemikus 1-2 mm. Pinna kulumine ja reljeefi sügavuse vähenemine võib tekitada avariiolukordi. Fotol on kujutatud aadressil Rotermani 5 asuva maa-aluse parkla sissesõidu kaldtee reljeef, mida on töödeldud immutusainega Granit-28Cure. Reljeefi suhtelise kulumiskindluse kindlaksmääramiseks hõõruti kaldtee pinda tugevalt kõnniteesillutise tükiga väikese fraktsiooniga graniitkillustikul. Nagu fotol on näha – kõnniteesillutise tükk on märgatavalt kulunud, aga reljeefi kõrgus ei muutunud.

Immutusaine Granit-28Cure suurendab märkimisvärvi, epoksiid- ja polüuretaanvaikude ning polümeertsementsegude baasil valmistatud tasandussegude nakkumist betooniga.

Immutusainet Granit-100AquaCeramic kasutatakse looduskivi ja telliskivi tugevdamiseks. Fotol on kujutatud vanaaegse postihoone keldriruum Tjumenis. Hoone vanus on 200 aastat, praegu on selles hoones – restoran Potšta. Telliskiviseinu ja võlve on tugevdatud immutusainega Granit-100AquaCeramic.

Võidu väljaku tugimüüri ja sadeveekaeve on töödeldud immutusainega Granit-28Cure.

Tuline transformaatoriõli ei tungi betooni sisse, mida on töödeldud immutusainega Granit-28Cure. Alajaamade transformaatorite betoonvannide töötlemiseks kasutatakse immutusainet Granit-28Cure.

Betoonpõrand, mida on silutud betoonisiluriga ja töödeldud immutusainega Ganit-28Cure, omandab mõne kuu pärast atlass-läike. Põranda pesemine pesemismasinaga suurendab põranda läiketaset. Läiketaset saab suurendada (ilma poleerimiseta) põrandat vaheldumisi musta ja punase abrasiivkäsnaga töödeldes.

Betooni kulumiskindluse kindlaksmääramiseks kasutatakse spetsiaalseid seadmeid. Kuid ka harjaga varustatud nurklihvimismasina abil saab võrrelda töödeldud ja töötlemata betooni kulumiskindlust. Paremat poolt betooninäidisest on töödeldud immutusainega Granit-28Cure, vasak pool on töötlemata. Näidise vasakpoolses osas oleva vao maht on kolm korda suurem kui parempoolse oma. See aga tähendab seda, et betooni kulumiskindlus suurenes kolm korda.

Me uurime perioodiliselt immutusaine toimet betooni mikrostruktuuri peal. Fotol on kujutatud näidiste uurimine elektronmikroskoobiga Zeiss TTÜ Materjalide Uuringukeskuses. Suurendus on 10 000 kordne. Mikroskoopilised poorid betooninäidise sügavuses täituvad kristallilise struktuuriga pärast betooni töötlemist immutusainega Granit-28Cure. Nõelkristallide maht suureneb niiskuse sattumise korral betooni pinnale või õhuniiskuse suurenemise korral. Selle tulemusena ei satu niiskus betooni sisse.

Betooni lihvimisel päikesepaistelise ja tuulise ilma korral tekivad betooni pinnale mikrolõhed väikeste hulknurkade kujul. Fotol on kujutatud fragment Pelgulinna Gümnaasiumi juurdeehituse vahelaepaneelist. Pildistatud on üks ööpäev pärast lihvimise lõpetamist ja immutusaine Granit-28Cure pealekandmist. Teine foto – pärast 48 tundi. Fotol on näha, et praod on kadunud.